مقالات آران

تعویض لاستیک لیفتراک

زمان تعویض لاستیک های لیفتراک

چه زمانی مناسب برای تعویض لاستیک لیفتراک من است؟ باید بدانید چه زمانی تایرهای لیفتراک خود را تعویض کنید یک لیفتراک بدون لاستیک های خوب یک خطر ایمنی است و می تواند منجر به کاهش بهره وری شود. اگر لاستیک های لیفتراک شما به وضوح ترک خورده یا آسیب دیده اند، به دنبال جایگزین باشید. همچنین به دنبال خط ساییدگی در دیواره جانبی و همچنین مناطق صافی باشید که نشان می دهد به لاستیک های جدید نیاز دارید.

فهرست مطالب:

 • چه زمانی تایرهای لیفتراک خود را تعویض کنید
 • اثرات لاستیک لیفتراک نو
 • 4 علامتی که نشان می دهد باید لاستیک لیفتراک خود را تعویض کنید
 • زمان تعویض لاستیک های لیفتراک پنوماتیک کوشن
 • نحوه بازرسی منظم لاستیک های لیفتراک
 • قانون دو اینچی در تعویض تایر لیفتراک
 • زمان تعویض لاستیک های پنوماتیک جامد لیفتراک
 • زمان تعویض لاستیک های پلی اورتان لیفتراک
 • مزایای تعویض لاستیک لیفتراک در صورت لزوم
 • عواملی برای افزایش طول عمر لاستیک لیفتراک

 

نتیجه گیری

چه زمانی تایرهای لیفتراک خود را تعویض کنید

آیا شما یکی از صدها میلیون کسب و کار کوچکی هستید که امروز در حال فعالیت هستند؟ اگر چنین است، ممکن است یک لیفتراک داشته باشید که برای جابجایی موجودی یا قطعات به آن وابسته هستید. اما اگر لاستیک های لیفتراک شما در وضعیت نامناسبی قرار دارند یا به پایان عمر قابل استفاده خود نزدیک می شوند، لیفتراک شما چندان ایمن یا پربازده نخواهد بود. به همین دلیل باید هوشیار باشید.

 در هر صورت مراقب لاستیک های خود باشید و فورا لاستیک های صاف را تعویض کنید. و از یک متخصص بخواهید این کار را انجام دهد زیرا فرآیند تعویض لاستیک لیفتراک پیچیده است و به تجهیزات خاصی نیاز دارد.

علاوه بر بررسی سطح مایع، باتری و وضعیت شلنگ ها، تسمه ها و زنجیر خود، بررسی لاستیک های لیفتراک باید بخشی از بازرسی روزانه قبل از استفاده شما باشد.

همانطور که در مورد لاستیک های خودرو وجود دارد، لاستیک های لیفتراک نیز باید پس از مدت زمان معینی در استفاده تعویض شوند. اگر به استفاده از لاستیک‌ها در زمانی که بیش از حد فرسوده شده‌اند ادامه دهید، ممکن است با کاهش راندمان سوخت، خستگی اپراتور یا آسیب شدید به لیفتراک مواجه شوید.

اثرات لاستیک لیفتراک نو:

 1. بهبود بهره وری سوخت
 2. دوام بیشتر لیفتراک
 3. کاهش خستگی اپراتور لیفتراک

فقط 40 درصد سایش لاستیک باعث می شود لیفتراک و راننده 84 درصد از لرزش خودرو را جذب کنند.

یعنی انتقال باید سخت‌تر کار کند و اپراتور شما خیلی سریع‌تر خسته می‌شود.

4 علامتی که نشان می دهد باید لاستیک لیفتراک خود را تعویض کنید

در ادامه  با 4 علامتی که نشان می دهد باید لاستیک لیفتراک خود را تعویض کنید آشنا شوید!

1. خط سایش لاستیک را بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ارزیابی لاستیک‌های لیفتراک، بررسی خط سایش است. این خطی است که روی لاستیک قابل مشاهده است و به شما کمک می کند بدانید که زمان لاستیک های جدید لیفتراک فرا رسیده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دیواره جانبی لاستیک نگاه کنید.

بسیاری از تایرهای لیفتراک دارای خط سایش یا خط ایمنی هستند که روی تایر مشخص شده است. با گذشت زمان، با استفاده معمولی، رزین روی لاستیک ها فرسوده می شود. هنگامی که متوجه شدید تایرهای لیفتراک شما به این خط نزدیک می شوند، بهتر است برای خرید لاستیک لیفتراک جدید با فروشنده خود تماس بگیرید.

اگر لاستیک‌های لیفتراک پنوماتیک شما فراتر از خط سایش فرسوده شده‌اند، وقت آن است که لاستیک‌های جدید را انتخاب کنید. در غیر این صورت، به دلیل رفتار غیرمنتظره لاستیک، خطر آسیب رساندن به لیفتراک یا تصادف را دارید. علاوه بر این، تایرهای نامناسب می توانند باعث افزایش مصرف سوخت و فشار بر روی دستگاه شوند.

2. به دنبال تکه تکه شدن و یا پارگی لاستیک لیفتراک خود باشید

ممکن است متوجه برخی نشانه های بصری واضح شوید که نشانه تعمیر یا تعویض لاستیک لیفتراک در آینده نزدیک باید انجام شود. به عنوان مثال، تکه تکه شدن لاستیک یا ترک هایی که در لاستیک ها وجود دارد، علامت قرمز هستند. به همین ترتیب، ممکن است متوجه مناطقی شوید که سطح پاره شده یا ناهموار هستند.

در مورد تایر لیفتراک بالشتکی، می توانید به راحتی تکه شدن یا پاره شدن آن را ببینید. این به این دلیل است که لاستیک های لیفتراک بادی نرم تر از لاستیک های لیفتراک پنوماتیک هستند. اگر از لیفتراک خود در داخل خانه استفاده می کنید، ممکن است این لاستیک ها را داشته باشید.

هر گونه تکه تکه شدن، پارگی یا ترک خوردگی که در طول بازرسی بصری شما کشف شود، نیاز فوری به تعویض را نشان می دهد. لاستیک هایی که این نوع آسیب را نشان می دهند برای استفاده ناایمن هستند و تا زمانی که لاستیک آسیب دیده یا لاستیک تعویض نشده اند، ماشین لیفتراک نباید کار کند.

هنگامی که یک لیفتراک تحویل می گیرید، قبل از استفاده از آن یک بازرسی چشمی انجام دهید و فشار تایر را بررسی کنید. گاهی اوقات پارگی و ترک می تواند نشان دهنده مشکلات رینگ یا اجزای داخلی دستگاه باشد.

 

3. مراقب مناطق مسطح و صاف لاستیک لیفتراک باشید

یکی دیگر از نشانه های نیاز به لاستیک های نو وجود مناطق صاف است. وقتی به لاستیک‌های لیفتراک خود نگاه می‌کنید، باید یک انحنای یکنواخت در اطراف تایرها داشته باشند. اما اگر بارهای سنگین‌تری حمل می‌کنید یا چرخش‌های زیادی انجام می‌دهید، لاستیک‌ها می‌توانند مناطق صافی پیدا کنند.

لکه های صاف یا سایش ناهموار لاستیک های لیفتراک شما اغلب نشان می دهد که چرخش های تند بارها و بارها تحت بار سنگین یا ترمز ناگهانی انجام شده است. لاستیک های لیفتراک با نقاط صاف یا سایش ناهموار باید تعویض شوند و اپراتورها باید آموزش ایمنی اپراتور را ببینند.

عدم استفاده از لیفتراک نیز می‌تواند، باعث ایحاد لکه های صاف روی لاستیک‌های شما شود. اگر مانور لیفتراک شما دشوارتر شود یا شروع به لرزیدن کند، ممکن است متوجه مشکل شوید. حتی بدتر از آن، لاستیک های فرسوده می تواند باعث شود راننده لیفتراک در پشت فرمان احساس خستگی بیشتری کند که می تواند منجر به مشکلات ایمنی شود.

4. باد تایر را برای لاستیک های پنوماتیک بررسی کنید

زیر لاستیک های بادی ورم کرده، لیفتراک شما در موقعیت ناپایداری قرار می گیرد. فشار کم لاستیک در لاستیک‌های بادی معمولاً مسئله‌ای نیست که نیاز به تعویض لاستیک داشته باشد، اما اگر پس از باد کردن مجدد همچنان مقادیر کم را مشاهده کردید، ممکن است نشتی داشته باشید که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

زمان تعویض لاستیک های لیفتراک پنوماتیک کوشن

 زمانی که لاستیک تا یک اینچ نزدیک اعداد فرسوده شود، تایرهای کوشن باید تعویض شوند. همچنین مراقب ساییدگی و پارگی نزدیک باند مرکزی باشید اگر بتوانید پیچ گوشتی را بین لاستیک و باند قرار دهید، وضعیت خطرناکی دارید و باید فورا آن لاستیک را تعویض کنید.

برای لاستیک های لیفتراک پنوماتیک جامد، به دنبال حلقه سایش (با نام مستعار باند پوشش) باشید. وقتی حلقه سایش در معرض دید قرار گرفت، زمان سفارش لاستیک های جدید فرا می رسد.

برخی از تایرها دارای خط سایش یا خط ایمنی بالاتر از اندازه تایر هستند. وقتی قسمت بالای لاستیک با خط برخورد کرد، زمان تعویض لاستیک ها فرا رسیده است.

تایر لیفتراک خط ایمنی را نشان می‌دهد در اینجا یک نمونه از یک تایر بادی جامد نو آورده شده است. می توانید ببینید که خط ایمنی  (safety line) به وضوح مشخص شده است. همیشه تایر را قبل از اینکه تا خط ایمنی فرسوده شود، تعویض کنید.

تعویض لاستیک لیفتراک

همچنین اگر متوجه چروک شدن، پارگی یا ترک خوردن شدید یا اگر لکه های صافی دیدید، باید لاستیک ها را تعویض کنید. لاستیک های آسیب دیده ایمنی ماشین و اپراتور را تهدید می کند. در اسرع وقت آنها را تعویض کنید.

در اینجا یک نمونه از لاستیک است که به شدت ترک خورده است و نیاز به تعویض فوری دارد.

تعویض لاستیک لیفتراک

در اینجا یک لاستیک است که سایش دارد، پاره شده است و باید تعویض شود.

تعویض تایر لیفتراک

این نمونه ای از لاستیک است که تکه تکه شده و نیاز به تعویض دارد.

تعویض تایر لیفتراک

در این مثال، تایر یک نقطه صاف ایجاد کرده است (سمت چپ ساعت 10) و نیاز به تعویض دارد.

تعویض تایر لیفتراک

گاهی اوقات مشتریان می پرسند، آیا باید همه لاستیک های لیفتراکم را همزمان تعویض کنم؟ برای لیفتراک کوشنی، بله. برای پنوماتیک – بستگی دارد، همیشه با یک تکنسین لیفتراک با تجربه مشورت کنید.

همیشه هر دو لاستیک را روی یک محور تعویض کنید. تعویض تنها یک تایر لیفتراک بی خطر نیست. عدم تطابق لاستیک ها می تواند باعث مشکلات پایداری شود که منجر به واژگونی و آسیب جدی می شود.

همچنین هرگز سعی نکنید لاستیک ها را خودتان عوض کنید، این بسیار خطرناک تر (و پیچیده تر) از تعویض لاستیک های ماشین شما است. با یک متخصص آموزش دیده تماس بگیرید که اطمینان حاصل کند که تعمیر و نگهداری شما در اولین بار به درستی انجام می شود.

نگهداری مناسب لاستیک های لیفتراک خود بهره مند شوید. عدم مراجعه به یک متخصص می تواند منجر به مشکلات بیشتری شود که در دراز مدت هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت.

زمان تعویض لاستیک لیفتراک

نحوه بازرسی منظم لاستیک های لیفتراک

برنامه تعمیر و نگهداری منظم شما باید شامل بازرسی منظم لاستیک های لیفتراک باشد. در واقع این کار باید روزانه با یک بازرسی قبل از کار انجام شود. شما باید به دنبال سایش یا هر نوع آسیبی به آج باشید

بازرسی بصری شما باید بر روی موارد زیر متمرکز شود:

 • خط سایش
 • میزان استفاده

 

خط سایش

همچنین به عنوان خط ایمنی شناخته می شود، تایر ممکن است در واقع شامل یک خط سایش باشد که بسیاری از سازندگان تایر در ساخت تایر گنجانده اند. خط را پیدا کنید، سپس تعیین کنید که آیا سایش لاستیک به آن رسیده  است یا خیر. اگر رسیده بود، لاستیک را تعویض کنید.

میزان استفاده

هنگام بررسی استفاده از لاستیک، پنج مورد وجود دارد که باید روی آنها تمرکز کرد:

 • حروف نویسی لاستیک
 • آج لاستیک
 • قطعه قطعه شدن لاستیک
 • نقاط مسطح لاستیک
 • ترک شعاعی لاستیک
 • نوع لاستیک

حروف نویسی لاستیک

دیواره جانبی لاستیک را بررسی کنید و تعیین کنید که آیا تا بالای شماره گذاری یا حروف فرسوده شده است یا خیر. اگر چنین است، آن را جایگزین کنید.

آج لاستیک

درست همانطور که هنگام بازرسی لاستیک های ماشین خود انجام می دهید، سایش قابل مشاهده آج را بررسی کنید. سایش زیاد باعث کاهش ارتفاع آج می شود. با گذشت زمان و بررسی منظم خواهید دید که آج در نهایت تا جایی که لاستیک کچل می شود فرسوده می شود. در این مرحله باید تعویض شود.

تکه تکه شدن لاستیک

روال بازرسی شما باید شامل بررسی تکه شدن لاستیک باشد. تکه تکه شدن به دلیل حرکت مکرر روی زباله ها اتفاق می افتد. به دنبال قطعات بزرگی باشید که از لاستیک می افتند. این می تواند منجر به یک سواری ناهموار برای راننده لیفتراک و همچنین افزایش خستگی شود.

نقاط مسطح لاستیک

وقتی لاستیک های خود را به طور منظم در طول زمان چک می کنید، ممکن است متوجه لکه های صاف شوید. این به دلیل چرخش یا ترمز ناگهانی است و می تواند منجر به یک سواری ناخوشایند و ناهموار برای راننده شود. با آموزش راننده در کار با لیفتراک با سرعت مناسب و ترمز می توان از لکه های صاف جلوگیری کرد. اگر لکه های صاف پیدا شد، لاستیک را تعویض کنید.

ترک شعاعی لاستیک

ترک شعاعی زمانی اتفاق می افتد که گرما در داخل لاستیک به دلیل بار بیش از حد لیفتراک متمرکز شود. اگر هنگام بازرسی لاستیک های بادی یا کوشن لیفتراک به طور مداوم ترک شعاعی مشاهده می کنید، ممکن است بخواهید از تایر بزرگتر یا پهن تری استفاده کنید که وزن بار لیفتراک را در منطقه بیشتری پخش می کند. غلظت گرما در داخل لاستیک نیز می تواند نتیجه پیمودن مسافت های طولانی بدون وزنه روی شاخک ها باشد. در این موارد وزنه تعادل لیفتراک به جای توزیع یکنواخت بر روی تایرهای فرمان قرار می گیرد.

نوع تایر

نوع لاستیک مورد استفاده به همان اندازه بر وضعیت آن در طول زمان تأثیر می گذارد و فرسودگی و پارگی آن را نشان می دهد. راه های مختلفی برای تعیین اینکه آیا لاستیک های شما به دلیل نوع آنها نیاز به تعویض دارند یا خیر وجود دارد.

قانون دو اینچی در تعویض تایر لیفتراک

روش اصلی برای بررسی اینکه آیا لاستیک های کوشن نیاز به تعویض دارند یا خیر، قانون دو اینچی نامیده می شود. اگر لاستیک 2 اینچ یا بیشتر از ارتفاع اصلی خود را از دست داده است، باید تعویض شود. ارتفاع اصلی یا قطر خارجی لاستیک در دیواره کناری ظاهر می شود.

هنگام اندازه گیری ساییدگی، لاستیک را به عنوان یک قطب نما در نظر بگیرید که قسمت بالایی آن شمالی و پایینی آن جنوب است. مرکز تایر را از غرب به شرق اندازه بگیرید. توصیه می شود از شمال به جنوب اندازه گیری نکنید زیرا ممکن است انحراف داشته باشد زیرا تایر زیر وزن لیفتراک صاف می شود.

در نظر داشته باشید که قانون دو اینچ باید فقط در لاستیک های کوشن استفاده شود.

موارد دیگری که باید هنگام اطمینان از تعویض لاستیک های کوشن در نظر بگیرید، شامل بازرسی ناحیه ای است که لاستیک با نوار فلزی برخورد می کند. ممکن است شکست رابط رخ دهد. برای تشخیص این موضوع، سعی کنید یک پیچ گوشتی یا یک چاقو را در ناحیه بین نوار فلزی و لاستیک فروکنید. اگر نواحی از هم جدا هستند، لاستیک را تعویض کنید.

زمان تعویض لاستیک های پنوماتیک جامد لیفتراک

وقتی لاستیک های بادی جامد را بازرسی می کنید، ممکن است آسیب نشانه بصری نداشته باشد. بنابراین توصیه می شود که میزان سایش را در نظر بگیرید. اگر لاستیک پنوماتیک جامد 75 تا 80 درصد آج اصلی خود را از دست داده باشد، باید تعویض شود.

زمان تعویض لاستیک های پلی اورتان لیفتراک

شاید رایج ترین سایش در لاستیک های پلی اورتان، ترک شعاعی باشد. اگر لاستیک این علائم را نشان داد، آن را تعویض کنید.

مزایای تعویض لاستیک لیفتراک در صورت لزوم

آیا به دنبال راه آسانی برای بهبود کارایی و کمک به اپراتورهای لیفتراک هستید؟ برای تعویض لاستیک لیفتراک خود خیلی منتظر نمانید.

تعیین اینکه آیا تعویض لاستیک لیفتراک فرسوده یا آسیب دیده ضروری است یا خیر، چیزی است که نباید نادیده گرفته شود. تعویض لاستیک کهنه و فرسوده با لاستیک کاملاً جدید تضمین می کند که لیفتراک مصرف سوخت کمتری را تجربه می کند، راندمان را به حداکثر می رساند، کشش را افزایش می دهد، ضربه را کاهش می دهد و تضمین می کند که سواری نرم تر برای اپراتور لیفتراک داشته باشد و هزینه های تعمیر و نگهداری کمتری داشته باشد.

تعویض لاستیک های لیفتراک اغلب بسیار بیشتر از آنچه که باید به تعویق می افتد. در حالی که برخی از وظایف نگهداری یا تعمیر از عملکرد لیفتراک شما جلوگیری می کند، لاستیک های لیفتراک در شرایط کمتر از ایده آل خطرات قابل توجهی را برای اپراتورها و تجهیزات ایجاد می کند. ادامه کار کردن تجهیزات خود بر روی لاستیک هایی که نیاز به تعویض دارند، می تواند باعث آسیب های پرهزینه به لیفتراک، چنگال، زنجیر یا دکل شما شود. ایجاد خطرات ثبات و ایمنی؛ و خستگی اپراتور را افزایش می دهد.

عواملی برای افزایش طول عمر لاستیک لیفتراک

باید از علائم بالا برای تعیین اینکه آیا به تایرهای لیفتراک جدید نیاز دارید یا خیر استفاده کنید. با این حال، اگر می خواهید بدانید که چگونه عمر لاستیک لیفتراک خود را افزایش دهید. شما می توانید این عوامل را در نظر بگیرید.

1. استفاده از تایر لیفتراک

برخلاف لاستیک‌های خودروهای معمولی، دوام تایر لیفتراک به تعداد ساعات کارکرد آن‌ها بستگی دارد تا تعداد مایل‌هایی که لیفتراک طی می‌کند.

این بدان معناست که اگر شما فقط 10 ساعت در هفته از لیفتراک خود استفاده کنید، لاستیک های شما به طور قابل توجهی بیشتر از زمانی که به طور مداوم از آن 40 ساعت در هفته استفاده می کنید، دوام خواهند داشت.

2. عادات رانندگی اپراتور لیفتراک

عادات رانندگی اپراتور لیفتراک تأثیر مستقیمی بر طول عمر تایرهای لیفتراک شما دارد. اگر راننده در حال ترمز سریع یا پیچ های تیز باشد، عمر لاستیک ها به حداقل می رسد. علاوه بر این، راندن بیش از حد سریع لیفتراک یا چرخاندن لاستیک ها نیز می تواند آنها را زودتر فرسوده کند و در نتیجه زودتر به لاستیک های جدید نیاز داشته باشید.

3. شرایط سطوح

راندن لیفتراک بر روی سطوح ناهموار و خطرناک می تواند عمر لاستیک لیفتراک شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. مطمئن شوید که هر گونه زباله را از کف محوطه خود پاک کنید تا سطح رانندگی ایمن شود. با تمیز و صاف نگه داشتن سطح کف خود، می توانید طول عمر لاستیک های لیفتراک خود را افزایش دهید و در هزینه خود صرفه جویی کنید.

4. شرایط سایت کاری

یکی دیگر از عواملی که باید از آن آگاه باشید، شرایط محل کارتان است. اگر محل کار سرپوشیده است و تاسیسات تمایل زیادی به جذب رطوبت دارند، مراقب رطوبتی که می تواند روی سطوح و کف بنشیند، باشید. این می تواند باعث لغزش لاستیک ها شود که همانطور که قبلاً ذکر کردیم می تواند باعث سایش اضافی آنها شود.

 

5. نوع تایر لیفتراک

نوع لاستیک لیفتراک نیز نقش مهمی در طول عمر دارد. اگر از لاستیک‌های بادی استفاده می‌کنید، سریع‌تر فرسوده می‌شوند. آنها همچنین شانس بیشتری برای نیاز به تعویض دارند زیرا ممکن است سوراخ شوند و متورم شوند. گزینه دیگر تایر، لاستیک های پلی اورتان جامد است. این لاستیک‌ها می‌توانند تا دو برابر لاستیک‌های بادی دوام بیاورند، اما برای استفاده در داخل ساختمان مناسب نیستند.

نتیجه گیری

اگر فکر می کنید زمان تعویض لاستیک های لیفتراک فرا رسیده است، مهم است که به یک متخصص اعتماد کنید. آنها مطمئن خواهند شد که کار به درستی انجام شده است و شما می توانید به طور کامل از مزایای نگهداری مناسب لاستیک های لیفتراک خود بهره مند شوید. عدم مراجعه به یک متخصص می تواند منجر به مشکلات بیشتری شود که در دراز مدت هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت.

 

جهت خرید لیفتراک لاستیک لیفتراک از فروشگاه پارت تجهیز آران واردکننده و تامین کننده تجهیزات انبارداری بازدید کنید .

شرکت پارت تجهیز آران، وارد کننده و تامین کننده تجهیزات انبارداری در انواع برندهای لیفتراک، جک پالت، استاکر، قطعات و لوازم یدکی برندهای معتبر خارجی و داخلی مانند لیفتراک کوماتسو ،لیفتراک سهند ،لیفتراک سپاهان ،لیفتراک دوسان و سایر برندهای لیفتراک می باشد.

 شرکت پارت تجهیز آران با داشتن کارشناسان متخصص خبره و ارائه مشاوره در زمینه فروش انواع قطعات یدکی و مصرفی لیفتراک توانسته است محبوبیت مطلوبی را در زمینه خرید و فروش قطعات و لوازم یدکی لیفتراک و تجهیزات انبارداری در بین مشتریان خود کسب نماید. شما میتوانید جهت مشاوره واستعلام با مشاورین ما در تماس باشید.

شماره تماس: 09140101150  - 32452944-041

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.