جک پالت دستی
فهرست مطالب این صفحه
جک پالت دستی

معرفی جک پالت دستی:

جک پالت دستی یک از انواع لیفتراک دستی است که برای بلند کردن و جابجایی پالت‌ها در انبارها استفاده می شود.

جک پالت شامل یک شاسی فلزی، پمپ هیدرولیکی، دو شاخک برای قرار گرفتن در زیر پالت یا بار و یک دسته یا اهرم که برای هدایت و بالا و پایین بردن شاخک استفاده می شود.

 جک پالت دستی معمولاً ظرفیتی در حدود ۲ تا ۵ تن دارند و ارتفاع بالابری آنها حدود 20 سانتی متر است.

 

قیمت و خرید جک پالت دستی :

قیمت جک پالت به عوامل مختلفی مانند برند، مدل، تناژ و مشخصات بستگی دارد. ارائه قیمت مشخص بدون اطلاعات بیشتر دشوار است.برای خرید جک پالت دستی، می توانید با مشاورین و متخصصین پارت تجهیر آران تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس :  09140101150

 

جک پالت دستی

تاریخچه جک پالت:

جک پالت دستی که به نام لیفتراک دستی نیز شناخته می شود، وسیله ای است که از آن برای جابجایی بارهای سنگینی که بر روی پالت قرار دارد استفاده می شود.

اولین حق ثبت اختراع جک پالت در سال ۱۹۲۳ به جورج دبلیو لانگ اعطا شد. طراحی او شامل یک چرخ کوچک در جلوی دستگاه و دو چرخ بزرگتر در عقب بود که امکان جابجایی آسان بارهای سنگین را فراهم می کرد.

 از آن زمان تاکنون، اصلاحات مختلفی برای بهینه کردن آن، در طراحی صورت گرفته است، مانند افزودن ترازو برای وزن کردن بار و استفاده از مواد مختلف مانند آلومینیوم و پلاستیک برای سبکتر شدنش. امروزه جک پالت در انبارها، کارخانجات و مراکز توزیع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

جک پالت توزین دار
جک پالت گالوانیزه
جک پالت های سفارشی
جک پالت قیچی یا جک پالت تلسکوپی

انواع جک پالت دستی:

انواع مختلفی از جک پالت دستی وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارند:

۱. جک پالت دستی استاندارد:

این نوع جک پالت، ساده ترین نوع جک پالت دستی است و برای عملکرد ساده و به صورت دستی طراحی شده است.

معمولاً دارای ظرفیت وزنی در حدود ۲تا ۵ تن است و برای اکثر پالت های استاندارد مناسب است.

2. جک پالت عریض یا جک پالت پهن:

جک پالت پهن یا عریض داری شاخک هایی با عرض بیشتر نسبت به مدل استاندارد می باشد در نتیجه مناسب جابجا کردن پالتهایی با عرض بیشتر می باشد.

3. جک پالت کم عرض:

جک پالت باریک برای حرکت در راهروهای تنگ و انبارهای با عرض کمتر طراحی شده اند. آنها عرض باریک تری نسبت به جک پالت استاندارد دارند که به آنها اجازه می دهد در فضاهای تنگ راحتر مانور دهند.

4. جک پالت قیچی:

جک پالت قیچی دارای مکانیزم بالابر است که به اپراتور اجازه می دهد تا پالت و محتویات آن را تا ارتفاع 80 سانتی متر بالا بیاورد.

5. جک پالت ضد زنگ:

جک پالت فولادی ضد زنگ برای استفاده در محیط‌های بهداشتی همانند امکان فراوری مواد غذایی طراحی شده اند تا با وجود تمیز کردن مداوم آن مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی داشته باشند.

6. جک پالت گالوانیزه:

جک پالت گالوانیزه نوعی جک پالت است که با یک لایه روی پوشانده شده است.

 این پوشش به محافظت از جک در برابر خوردگی و زنگ زدگی کمک می کند و در محیط هایی که ممکن است در معرض رطوبت یا سایر عناصر خورنده باشد، آن را بادوام تر و عمر مفید طولانی تر می کند.

جک پالت گالوانیزه معمولاً در محیط های خارجی یا صنعتی استفاده می شود که جک پالت معمولی ممکن است قادر به تحمل شرایط موجود نباشد. آنها همچنین اغلب در فرآوری مواد غذایی و سایر محیط های تمیز استفاده می شوند که در آن پوشش روی به جلوگیری از تجمع باکتری ها و سایر آلاینده ها کمک می کند.

7. جک پالت طول بلند:

جک پالت طول بلند از نظر طراحی شبیه به جک پالت استاندارد است اما با طول شاخکهای بلندتر که طول شاخک آن در حدود 20۰۰ میلیمتر است.

این موضوع به آن اجازه می دهد تا به عمق بیشتر دسترسی داشته باشند و بارگیری یا تخلیه پالت هایی که در عمق بیشتری قرار دارند آسان تر شود. طول شاخکهای بلندتر این نوع جک پالت به آن اجازه می‌دهد تا پالت‌های بزرگ‌تر یا طولانی‌تر را راحتر کنترل کند.

8. جک پالت ترمز دار:

جک پالت ترمزدار شبیه جک پالت استاندارد بوده با این تفاوت که دارای سیستم ترمز اضافی می باشد. این موضوع به اپراتور اجازه می دهد تا چرخ های جک پالت را در جای خود قفل کند و از حرکت یا جابجا شدن آن در زمانی که برای جابجای مواد استفاده نمی شود، جلوگیری کند.

ترمز را می توان به صورت دستی توسط اپراتور فعال کرد یا می تواند به شکل خودکار عمل کرده و با رها شدن دسته چرخها را قفل کند. این ویژگی ایمنی و پایداری بیشتری را فراهم می کند، به خصوص هنگامی که جک پالت برای بارهای سنگین استفاده می شود.

ویژگی ترمز به اپراتور اجازه می دهد تا کنترل بهتری بر جک پالت داشته باشد و استفاده از آن را ایمن تر می کند.

9. جک پالت ترازو دار ( جک پالت باسکول دار ):

جک پالت ترازو دار همچنین به عنوان جک پالت باسکول یا جک پالت توزین دار شناخته می شود، که عملکرد جک پالت استاندارد را با یک ترازو ترکیب می کند. این موضوع به اپراتور اجازه می دهد تا بار روی جک پالت را در حین جابجایی آن وزن کند و نیازی به ترازو جداگانه نداشته باشد.

ترازو معمولاً در پایه جک پالت تعبیه شده است و قادر است وزن بار را با دقت بالایی اندازه گیری کند.

۱0. جک پالت ترازو دار با قابلیت پرینت:

جک پالت ترازو با قابلیت چاپ از عملکرد جک پالت استاندارد با ترازو یکپارچه و قابلیت چاپ وزن بار دارد. این موضوع به اپراتور اجازه می دهد تا بار روی جک پالت را وزن کرده، وزن را چاپ کرده و آن را جابجا کند و نیازی به ترازو جداگانه نداشته باشد.

جک پالت مقیاس دار با قابلیت چاپ معمولاً در انبارها، تأسیسات تولیدی و مراکز توزیع برای وزن و جابجایی سریع و دقیق بارها و تولید برگه یا برچسب وزن استفاده می شوند. آنها همچنین اغلب در عملیات حمل و نقل و بارگیری برای تعیین وزن محموله های خروجی یا ورودی و تولید برگه های حمل و نقل استفاده می شوند.

جک پالت دستی

انواع جک پالت بر حسب تناژ :

جک پالت انواع مختلفی دارند و یکی از راه های طبقه بندی آنها بر اساس ظرفیت تناژ آنهاست. تناژ به حداکثر وزنی اطلاق می شود که جک پالت می تواند به راحت و با امنیت بلند کند و حرکت کند.

جک پالت دستی معمولا در تناژ های 2 تن، 2.5 تن، 3 تن و 5 تن موجود میباشند.

جک پالت دستی

آموزش نحوه کار با جک پالت :

برای استفاده از جک پالت دستی، اپراتور با هدایت جک پالت ابتدا شاخک ها را زیر پالت قرار میدهد.

سپس با استفاده از دسته جک پالت، شاخک ها را بالا می برد تا پالت از روی زمین بلند کند.

سپس اپراتور می تواند از دسته برای هدایت جک پالت و انتقال بار به محل مورد نظر استفاده کند. برای پایین آوردن پالت، اپراتور به سادگی با فشردن اهرم روی دسته جک پالت به شاخک ها اجازه می دهد تا پایین بیاید.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اپراتور هنگام کار با جک پالت همیشه باید از محیط اطراف خود آگاه باشد و مراقب باشد که در حین جابجایی بار از موانع و سایر خطرات جلوگیری کند.

تایر پلی اورتان جک پالت
تایر پلی اورتان جک پالت

قطعات جک پالت و اجزای اصلی تشکیل دهنده جک پالت:

جک پالت دستی از چندین بخش کلیدی تشکیل شده است:

۱. شاخک ها:

دو شاخک فلزی که در زیر پالت قرار می گیرند تا آن را بلند کرده و حرکت دهند.

معمولاً از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند و در عرض و طول های مختلف برای قرار دادن انواع و اندازه های مختلف پالت ها وجود دارند.

۲. دسته جک پالت:

از دسته جک پالت برای هدایت و بالا و پایین بردن شاخک ها با پمپاژ دستی استفاده می شود. اغلب از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است و می تواند به صورت ارگونومیک برای کاهش خستگی اپراتور طراحی شود.

۳. چرخ ها:

چرخ ها اجازه می دهند جک پالت به راحتی جابجا شود. معمولاً چهار چرخ ثابت و دو چرخ گردان وجود دارد. چرخ ها معمولاً از پلی اورتان، چدن یا نایلون ساخته می شوند که کشش و دوام خوبی را ارائه می دهند.

4. پمپ بالابر:

پمپ هیدرولیکی که به اپراتور اجازه میدهد جک پالت را بالا یا پایین ببرد.

5. بلبرینگ ها:

بلبرینگ ها در محور چرخ ها و مجموعه فرمان قرار دارند، آنها به کاهش اصطکاک کمک می کنند و اجازه می دهند جک پالت به آرامی حرکت کند.

6. پدال پا:

برخی از انواع جک پالت دستی دارای یک پدال پا هستند که به اپراتور اجازه می دهد در حین بالابردن یا پایین آوردن شاخک ها از آن استفاده کند. پدال پا معمولاً در پایه دستگاه قرار دارد وبرای بالا بردن یا پایین آوردن شاخک ها استفاده می شود.

جک پالت دستی

نکات کلیدی که هنگام خرید جک پالت دستی باید به آنها توجه کرد:

مشخصات یک جک پالت با کیفیت:

 برخی از مشخصات کلیدی جک پالت وجود دارد که باید هنگام ارزیابی کیفیت جک پالت در نظر بگیرید:

۱. ظرفیت:

اطمینان حاصل کنید که جک پالت برای تحمل وزن پالت هایی که قرار است جابه جا کنید، مناسب باشد.

هنگام انتخاب جک پالت، مهم است که جک پالتی را انتخاب کنید که ظرفیت آن از وزن سنگین‌ترین باری که قرار است جابجا شود بیشتر باشد.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که ظرفیت جک پالت نه تنها با توجه به قدرت فیزیکی آن، بلکه به دلیل پایداری بار، وضعیت کفی زمینی که در آن حرکت می کند و مهارت اپراتور نیز تعیین می شود.

 همیشه مطمئن شوید که بار ثابت است و روی دو شاخک به درستی قرار گرفته است و اپراتور برای استفاده ایمن از تجهیزات قبل از عملیات آموزش دیده باشد.

۲. اندازه شاخک:

عرض و طول شاخک ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که متناسب با پالت شما هستند.

۳.حداقل ارتفاع شاخک ها:

به دنبال جک پالتی با طراحی ارتفاع کم برای بارگیری و تخلیه آسان باشید. معمولا حداقل ارتفاع شاخک ها در حالت بسته 8 سانتی متر میباشد.

۴.حداکثر ارتفاع بالابری شاخک های جک پالت:

جک پالت ها معمولا تا ارتفاع 20 سانتی متر میتوانند بار را از زمین بلند کنند. به دنبال جک پالتی باشید که بتواند بار را تا ارتفاعی که نیازهای شما را برآورده کند بالا ببرد.

۵. دوام:

به دنبال ویژگی هایی باشید که جک پالت را بادوام تر می کند، مانند ساختار فولادی تقویت شده یا پوشش پودری.

۶. قابلیت مانور:

ویژگی هایی را بررسی کنید که حرکت جک پالت را آسان می کند، مانند شعاع چرخش مناسب یا چرخ های پلی اورتان.

۷. ایمنی:

به دنبال ویژگی‌های ایمنی مانند حفاظ ایمنی روی دسته و فشار شکن برای جلوگیری از اضافه بار بر روی پمپ باشید.

۸. گارانتی و خدمات پس از فروش.

نسبت به وجود گارانتی و خدمات پس از فروش جک پالت حساس باشید.

9. قیمت:

مطمئن شوید که قیمتی که برای جک پالت پرداخت می کنید با کیفیت و خواسته های شما از آن متناسب باشد.

10. شهرت برند و نظرات:

به یاد داشته باشید، مهم است که جک پالتی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای خاص شما باشد، بنابراین مطمئن شوید که ویژگی هایی را که برای شما مهم هستند ارزیابی کنید.

جک پالت دستی
جک پالت دستی
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.