مقالات آران

آشنایی با لوازم یدکی و قطعات لیفتراک بخش 3

پایداری و مانورپذیری:

امروز قصد داریم در ادامه سری آموزش لیفتراک که اصطلاحات و قطعات لیفتراک را آموزش می دهد، به معرفی اصطلاحات و تجهیزات لیفتراک بپردازیم که باعث افزایش قدرت مانورپذیری لیفتراک می شوند و همچنین مفاهیمی که حفظ ثبات و پایداری آن را ممکن می کند.

ثبات:

ثبات و پایداری لیفتراک حین بلند کردن و یا جابجایی بار اهمیت بالایی دارد و اطلاع از جزییات آن در انتخاب درست لیفتراک می‌تواند بسیار مفید باشد.

در زیر چند ویژگی مهم که باعث می‌شود درک درستی از همین موضوع به دست آورید معرفی شده است:

ظرفیت لیفتراک:

به حداکثر وزن ( باری) که لیفتراک می‌تواند با توجه به مرکز ثقل بار و همچنین ارتفاعی که شاخکها از زمین دارند و در شراطی که دکل در حالت عمودی قرار دارد حمل کند گفته می شود. وزن بار معمولاً بر حسب کیلوگرم یا پوند مشخص می شود و مرکز ثقل آن را نیز بر حسب میلی متر یا اینچ بیان می کنند. این اطلاعت بر روی پلاک مشخصات لیفتراک که موقعیت آن در قسمت اول همین مجموعه مشخص شده است.

مرکز بارگذاری:

مرکز بار، فاصله از سطح دوشاخک ها تا مرکز ثقل بار را مشخص می کند. مرکز ثقل هر جسمی، نقطه خیالی است که وزن جسم به طور مساوی در اطراف آن توزیع شده است. لیفتراک ها مرکز ثقل ثابتی ندارند زیرا که مرکز ثقل بر حسب کاری که لیفتراک انجام می‌دهد ممکن است جابجا شود شکل زیر می‌تواند نشان دهنده یک از این حالتها باشد:

مرکز-ثقیل

بالا بردن یا پایین آوردن بار:
با بلند شدن و پایین آمدن بار، مرکز ثقل ترکیبی ( مرکز ثقل ناشی از لیفتراک و بار روی شاخکها) نیز به سمت بالا و پایین حرکت می کند.
در صورتی که جک سینه دکل را به جلو و یا عقب حرکت دهد، مرکز ثقل ترکیبی نیز به جلو و عقب حرکت می کند.

  • در صورت حرکت جانبی شاخکها لیفتراک به راست یا چپ مرکز ثقل نیز به راست یا چپ متمایل می شود.

مثلث پایداری

مثلث-پایداری

تمام لیفتراک ها صرف نظر از اندازه، وزن و یا اندازه چرخ دارای یک مثلث پایداری هستند. به شکل بالا دقت کنید مثلث پایداری با خط قرمز مشخص شده است. مثلث پایداری ناحیه زیر لیفتراک است که باید مرکز ثقل خود را در داخل آن نگه دارد تا لیفتراک پایدار باشد. اگر مرکز ثقل خارج از مثلث پایداری قرار بگیرد، لیفتراک ممکن است واژگون گردد.

قابلیت مانور

مانورپذیری یک از فاکتورهای بسیار مهم یک لیفتراک است که حتماً باید حین انتخاب لیفتراک مد نظر گرفته شود و درک درستی از آن داشته باشیم، چرا که برخی تا زمانی که عملاً به مشکل نخورده باشند به آن دقت نمی کنند.

زاویه تیلت یا کج شدن دکل

زاویه تیلت حداکثر زاویه ای است که دکل می تواند به جلو و عقب کج شود. این کار با عقب کشیدن یا جلو کشیدن جک سینه صورت می‌گیرد. زاویه کج شدن دکل می‌تواند با توجه به نوع لیفتراک‌، نوع دکل‌ و نوع الحاقی اضافه شده به لیفتراک متفاوت باشد و همچنین در دکل هایی با ارتفاع زیاد یا هنگام با رفتن دکل برای حفظ پایداری کامیون محدود شود. این موضوع بسیار مهم خواهد بود زیرا که بسته به موادی که حمل می کنید، ممکن است برای اطمینان از مانور مناسب، پایدار بودن لیفتراک و همچنین جلوگیری از اتلاف بار، نیاز باشد به کمک جک سینه زاویه شیب بیشتری به دکل اعمال کنید.

وزن بار مجاز برای رسیدن به زاویه90 درجه

این اصطلاح حداکثر وزنی باری را نشان می‌دهد که لیفتراک متواند بلند کند و در عین حال در حالت نود درجه قرار بگیرد. اطلاع از این موضوع باعث می‌شود شما بدانید لیفتراک چه وزن باری که می‌تواند حمل کند چقدر است و همچنین فاصله‌ای که قفسه ها باید داشته باشند تا لیفتراک بتواند به راحتی اقدام به بار گیری یا تخلیه بار کند چقدر است.

زاویه رمپ

زاویه رمپ، شیبی را نشان می‌دهد که یک لیفتراک می تواند از آن شیب به سمت بالا یا پایین حرکت کند. البته حتماً باید در نظر داشته باشیم که زاویه بالا یا پایین رفتن در حین حمل بار و یا بدون حمل بار برای لیفتراک چقدر می باشد.

پس از مطالعه و یا یادگیری اصطلاحات اساسی ذکر شده، این توانایی را پیدا کرده‌اید که درک درستی از انتظاراتی که در مورد یک لیفتراک کاربردی و مؤثر باید داشته باشید پیدا کنید. همچنین اکنون می‌توانید با پرسیدن سؤالات درست از فروشنده لیفتراک، انتخاب مناسبتری برای تأمین نیازها شما داشته باشید. برای مشاوره و اطلاعت بیشتر می‌توانید با متخصصین ما تماس بگیرید.در قسمت بعدی به اصطلاحات مربوط به لاستیک لیفتراک خواهیم پرداخت.

شرکت پارت تجهیز آران، وارد کننده و تامین کننده تجهیزات انبارداری در انواع برندهای لیفتراک، جک پالت، استاکر، قطعات و لوازم یدکی برندهای معتبر خارجی و داخلی مانند لیفتراک کوماتسو ،لیفتراک سهند ،لیفتراک سپاهان ،لیفتراک دوسان و سایر برندهای لیفتراک می باشد.  شرکت پارت تجهیز آران با داشتن کارشناسان متخصص خبره و ارائه مشاوره در زمینه فروش انواع قطعات یدکی و مصرفی لیفتراک توانسته است محبوبیت مطلوبی را در زمینه خرید و فروش قطعات و لوازم یدکی لیفتراک و تجهیزات انبارداری در بین مشتریان خود کسب نماید. شما میتوانید جهت مشاوره واستعلام با مشاورین ما در تماس باشید.

                                                                                  شماره تماس: 09140101150  – 32452944-041

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.