مقالات آران

آشنایی با اصطلاحات و قطعات لیفتراک

آشنایی با اصطلاحات و قطعات لیفتراک

مقاله ی قبل این مجموعه چند قسمتی “اصطلاحات و قطعات لیفتراک ” را با بررسی ویژگی های اساسی لیفتراک آغاز کردیم. امیدواریم توانسته باشیم شما را با جزاء ظاهری لیفتراک آشنا کنیم اگر هنوز آن مطلب را مطالعه نکردید از این لینک می توانید آن را مطالعه کنید. مطالعه مقاله قبل شما را در درک ادامه مطلب کمک خواهد کرد.
محتوای امروز به دو بخش در مورد اصطلاحات مربوط به جزئیات و ابعاد دکل تقسیم می شود.

در ادامه مطلب به برخی عبارات مرتبط با دکل برای درک بهتر خواننده از دکل اشاره خواهیم کرد. قبل از شروع، تعدادی از کلمات و اصطلاحات اساسی در این زمینه باید معرفی گردند.

آشنایی با اصطلاحات و قطعات لیفتراک

جزئیات دکل:

در ادامه مطلب به برخی عبارات مرتبط با دکل برای درک بهتر خواننده از دکل اشاره خواهیم کرد. قبل از شروع، تعدادی از کلمات و اصطلاحات اساسی در این زمینه باید معرفی گردند.

حداکثر ارتفاع بالابر: ارتفاعی است شاخکهای لیفتراک حداکثر تا این ارتفاع می توانند بالا بروند. برای رسیدن به این ارتفاع، دکل لیفتراک نیز باید کاملا باز شود.
ارتفاع بارگیری: حداکثر ارتفاعی که شاخکها بدون نیاز به باز کردن دکل می توانند تا آن ارتفاع بالا بروند
ارتفاع بسته دکل: ارتفاع دکل از زمین تا بالای دکل.
حداکثر ارتفاع دکل: حداکثر ارتفاع دکل از زمین تا بالاترین نقطه دکل در زمان باز بودن دکل.

سه نوع دکل رایج وجود دارد:

دکل استاندارد ( simple )
دکل 2 مرحله ای (Duplex ): دکل دارای 2 بخش است، یکی بیرونی که حرکت نمی کند و یک قسمت داخلی که کریج و شاخکها را بالا می برد و در صورت باز شدن دکل می تواند به ارتفاع بالاتری نیز برسد.
دکل 3 مرحله ای (Triplex): از سه بخش (یک ریل بیرونی و دو ریل داخلی) تشکیل شده است. دو بخش داخلی با بالا رفتن جکها دکل را در دو مرحله بالا می برند. این نوع دکل های دارای ارتفاع بسته کل کمتری نسبت به دو نوع قبلی هستند تا توانایی حضور در مکانهایی که ارتفاع کمی دارند ( به طور مثال یک راهرو ) داشته باشند..
دکل 4 مرحله ای ( Quad ) : از چهار بخش (یک ریل بیرونی و سه ریل داخلی) تشکیل شده است. این بخش‌ها از بیرون به داخل بالا می‌روند، رسیدن دکل به حداکثر ارتفاع خود در چهار مرحله صورت می گیرد. دکل های کواد ( Quad ) کوتاه ترین ارتفاع دکل را هنگامی که دکل بسته است (به صورت تلسکوپی باز نشده است ) در بین انواع مختلف دکل دارا می باشند و مورد استفاده آنها در شرایطی است که محدودیت عبور از یک جای کوتاه وجود دارد مثل نیاز به عبور از درب کانتینر .

آشنایی با اصطلاحات و قطعات لیفتراک

ابعاد

بسیار ضروری است که برای انتخاب لیفتراک مناسب و کاربردی، با اصطلاحات اصلی ابعاد مانند طول، ارتفاع و عرض آگاه باشیم تا اطمینان حاصل کنید که لیفتراک شما با پارامترهای مکان مورد استفاده و فضای کف شما مطابقت دارد. حتی اگر این اصطلاحات کاملاً ابتدایی باشند نیز ممکن است برخی آشنایی لازم با این موارد را نداشته باشند. یا نداند چگونه باید این پارمترها را اندازه گیری یا کنترل کنند.

طول کلی لیفتراک

اندازه گیری یک لیفتراک از انتهای جلوی بازوی چنگال تا انتهای عقب دستگاه را گویند. دانستن این موضوع مهم است زیرا باید از فضای کارخانه خود آگاه باشید تا لیفتراک بتواند به طور موثر و ایمن مانور دهد و زمان دور زدن و گردش به مشکل برخورد نکند.

ارتفاع کلی لیفتراک

به ارتفاع لیفتراک گفته می شود که از سطح زمین تا بالاترین نقطه لیفتراک اندازه گیری می شود. این ارتفاع ممکن است بالای دکل را نشان دهد یا بالای محافظ بالاسری را، بسته به این کدام ارتفاع بیشتری دارد. دانستن این ارتفاع کمک کند تا اطمینان حاصل شود لیفتراک به راحتی از درهای مکان مورد استفاده عبور خواهد کرد و نیازی به پر و خالی کردن باد لاستیک ها یا برداشتن گارد بالاسر برای عبور از چنین محلهایی وجود ندارد.

عرض کلی لیفتراک

عرض یک لیفتراک بسته به جایی که اندازه گیری ها از کجا گرفته شده است می تواند متفاوت باشد. اندازه‌گیری‌ها در دو طرف بدنه دستگاه از موقعیت‌های مختلفی از جمله محورها، گلگیر، کریج و لاستیک‌ها انجام می‌شود، بنابراین حتماً نسبت به شرایط خود باید توجه داشت که عرض کلی باید از کدام نقاط اندازه‌گیری شود.

نکات مهم

مهمترین نکاتی که در این مقاله باید به آن توجه داشت این است که حتی اگر این اصطلاحات ظاهرا ابتدایی به نظر برسند، هرگز نمی توان آنها را نادیده یا دست کم گرفته شوند. اگرچه ممکن است به نظر برسد درک این مفاهیم بسیار آسان است اما با کمی تحقیق بیشتر ممکن است به این نتیجه رسید که مفاهیم بیشتری برای درک وجود دارد و فهیمدن این مفاهیم برای انتخاب درست یک لیفتراک کاربردی بسیار مهم است.

درصورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با ما در تماس باشید.
منبع پارت تجهیز آران

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.